-
Maszyny do zgrzewania siatki drucianej
-
zgrzewarka do siatek zbrojeniowych
-
spawarka do siatek ogrodzeniowych
-
Maszyna do spawania paneli siatkowych
-
naprawiono maszynę do ogrodzenia węzłów
-
Maszyna do zgrzewania siatki konstrukcyjnej
-
Zgrzewarka do siatek rolkowych
-
spawana maszyna z siatki drucianej
-
spawarka do krat stalowych
-
maszyna do drutu kolczastego
-
maszyna do produkcji ogrodzenia z ogniw łańcucha
-
Ciągarka do drutu stalowego
-
Maszyna do prostowania i cięcia drutu
Airport Fence wire diameter 3.7mm mesh 50*200mm Wire Mesh Welding Machine
| Miejsce pochodzenia | Chiny |
|---|---|
| Nazwa handlowa | DIXUN |
| Orzecznictwo | CE & ISO 9001:2015 |
| Numer modelu | DX-2500FA |
| Minimalne zamówienie | jeden zestaw |
| Szczegóły pakowania | Części zamienne i szafa sterownicza zostaną załadowane w drewnianej skrzyni. Główną maszyną jest pak |
| Czas dostawy | 30 dni roboczych |
| Możliwość Supply | 5 zestawów miesięcznie |
| Nazwa produktu | Siatka z siatki przewodowej | Drut podłużny | Wstępnie pocięte |
|---|---|---|---|
| Drut poprzeczny | Wstępnie pocięte | Liczba elektrod spawalniczych | 51 SZT |
| Rozmiar elektrody spawalniczej | 30*30*30mm | Transformator spawalniczy | 160kva*9szt |
| Urządzenie do ciągnięcia siatki | Silnik serwo | Pojemność magazynowa wzdłużnego zasobnika drutu | 1 tona drutu |
| Średnica drutu | 3-5 mm | Wysokość ogrodzenia | 1000-2500 mm |
| Podkreślić | 3.7mm wire mesh welding machine,airport fence wire mesh machine,50x200mm mesh welding machine |
||
Airport Fence wire diameter 3.7mm mesh 50*200mm Wire Mesh Welding Machine
Introduction of Wire Mesh Welding Machine
According to its structure, The wire mesh welding machine is divided into seven main sections: Longitudinal wire automatic feeding device, automatic material arranging, main mesh welding machine, transverse wire hopper automatic dropping, cyclic mesh pulling mechanism, bending machine (online bending), and robotic arm sheet picking and stacking. It features a novel design, a robust machine frame, and user-friendly operation, offering high cost-effectiveness.
Features of Wire Mesh Welding Machine
1. Online bending enables highly efficient and continuous operation. It eliminates the need for offline transfer and secondary positioning, seamlessly connecting with the previous process to achieve automated flow. This significantly improves production efficiency while avoiding the safety risks associated with manual handling.
2. Robotic arm sheet handling greatly reduces both the required number of workers and labor intensity.
3. The mesh pulling cart moves back and forth within its travel range to perform the mesh drawing action. This reduces welding resistance and saves space.
4. Automatic line wire feeding unit
1.Line wire storage device, 1T wires capacity.
2.Servo motor connect line wire feeder by synchronous belt, guarantee feeding accurately.
3.21 seconds can feed 61 line wires.
4.Servo motor controls line wire pushing.
1.Cross wire storage device, 1T wires capacity.
2.Step motor controls cross wire falling.
3.Specially designed cross wire feeder, guarantee cross wire straight when cross wire falling.
1.SMC brand air cylinder control welding.
2.Upper electrode base and lower electrode base are integrally cast in copper, water cooling type.
3.Welding electrode: 30*30*30mm, 6 sides use.
4.Cast type water cooling welding transformers.
Technical Parameters of Wire Mesh Welding Machine
| Model | DX-2500FA |
| Fence height | 1000-2500mm |
| Fence length | 2500mm |
| Longitudinal wire space | 50-200mm |
| Transverse wire space | 50-200mm |
| Welding resource | Air cylinder |
| Control system | PLC and touch screen |
| Push longitudinal wire motor | Servo motor 1.0kw |
| Drop longitudinal wire motor | Servo motor 1.0kw |
| The first time Pulling mesh motor | Servo motor 1.5kw |
| The second times pulling mesh | Servo motor 1.0kw |
| Motor of bending machine | 7.5kw |
| The third time pulling mesh after bending | Servo motor 1.0kw |
| Mesh stacking | Automatic |
| Required floor space | 30*10m |
Applicatioins of Wire Mesh Welding Machine
Highway guardrail, market isolation fence, municipal isolation fence, development zone isolation fence, factory isolation fence, ironwork guardrail, wharf guardrail mesh, residential community isolation guardrails.
Photos of Wire Mesh Welding Machine
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()

